Wymiana filtra paliwa – jak często należy to robić?

W samochodach stosowanych jest wiele zróżnicowanych rodzajów części, a także podzespołów. Część z nich jest niewielka i lekceważona przez posiadaczy aut. Mimo swoich małych rozmiarów, elementy takie spełniają kluczowe zadania. Do tego grona można zaliczyć między innymi filtry paliwa. Ich regularna wymiana oraz kontrola stanu jest ważna, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie samochodu.

Pixabay/Autor: davidjewiss

Nawet w przypadku tankowania wysokiej jakości paliwa, które pochodzi z renomowanych i porządnych stacji, jego czystość nie jest nigdy idealna. W paliwie znajdują się więc różne pyły, cząstki organiczne oraz wiele innych zanieczyszczeń, jak również woda. To wszystko wpływa niekorzystnie na silnik. Filtr paliwa ma za zadanie efektywne oczyszczanie paliwa z nadmiaru wody i cząstek stałych. Dzięki temu nie będzie ono niebezpieczne dla silnika.

Kiedy trzeba wymienić filtr paliwa?

Wielu specjalistów z sektora motoryzacyjnego uważa, że filtr paliwa należy wymieniać przy każdym przeglądzie pojazdu, czyli co około 20 tysięcy kilometrów. Takimi działaniami zajmują się praktycznie wszyscy stacjonarni i mobilni mechanicy, tacy jak na przykład https://mobilnymechanik.wroclaw.pl. Z drugiej strony zdaniem producentów, żywotność takich filtrów sięga nawet poziomu 100 tysięcy kilometrów. Częstsze profilaktyczne wymiany są jednak godne polecenia, tym bardziej, że filtry paliwa są tanie. Przekroczenie okresu eksploatacji zalecanego przez producenta jest jednak ogromnym błędem. Może bowiem dojść do zatkania filtra oraz wielu poważnych problemów, które są z tym związane.

Brak wymiany filtra paliwa – konsekwencje

Początkowo trudno jest zauważyć negatywne objawy jazdy z zatkanym i niesprawnym filtrem paliwa. Po pewnym czasie problemy te jednak dość mocno narastają. Zwlekanie z wymianą filtra paliwa może doprowadzić do następujących problemów:

  • korozja wywołana nadmierną ilością wody w silniku,

  • uszkodzenia różnych elementów silnika (w tym tłoków) spowodowane przez zanieczyszczenia, które dostały się do jednostki napędowej z paliwem,

  • niemożliwy przepływ paliwa prowadzący do zapowietrzenia układu,

  • uszkodzenia wtryskiwaczy (dotyczy to aut z bezpośrednim wtryskiem).

Czynniki mające wpływ na żywotność filtra paliwa

Dokładne ustalenie okresu żywotności filtra paliwa jest trudne, dlatego właśnie zaleca się profilaktyczną wymianę co około 20 tysięcy km przy każdym przeglądzie. Filtry różnią się od siebie, w zależności od marki i modelu pojazdu. Ogólnie rzecz biorąc, okres eksploatacji filtra jest uzależniony od kilku czynników, takich jak między innymi:

  • jakość używanego filtra – materiał filtrujący wysokiej jakości jest wykonywany z włókna celulozowego lub poliestrowego wraz z dodatkiem tworzyw sztucznych,

  • typ paliwa – co prawda nie jest to regułą, ale najczęściej filtry w autach z silnikami diesla posiadają krótszą żywotność niż filtry w pojazdach zasilanych benzyną,

  • jakość tankowanego paliwa – paliwo niskiej jakości, z niepewnego źródła, zawiera sporo zanieczyszczeń, które przyspieszają zatkanie i zużycie filtra.