Kontrola bieżnika opony – podstawowe kwestie

Bieżnik to bardzo istotny element każdej opony, który ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. To od niego zależy prawidłowe odprowadzanie wody, błota i śniegu spod powierzchni styku z podłożem. Bez głębokiego bieżnika, zwiększa się droga hamowania i pogarsza przyczepność.

Pixabay/Autor: switerdu

Co warto wiedzieć o głębokości bieżnika?

Zdaniem producentów, sprzedawców i fachowców, których specjalizacją jest stacjonarna i mobilna wulkanizacja w Gdańsku i nie tylko, głębokość bieżnika to jeden z najważniejszych parametrów opony. Ma ona bowiem istotny wpływ na przyczepność i bezpieczeństwo jazdy.

Głębokość bieżnika można sprawdzać na wiele sposobów:

  • zapałka – po zaznaczeniu na niej głębokości, wystarczy użyć linijki,
  • moneta – podobnie jak w przypadku zapałki,
  • specjalne mierniki do bieżników.

Opony powinno się zmieniać, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm. W przypadku kontroli Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny, ponieważ auto nie będzie nadawało się do jazdy.

Wspomniana wyżej wartość to oficjalne wytyczne, jednak fachowcy zalecają wymianę opon już wcześniej (przy 3-5 mm) ze względów bezpieczeństwa. Przestrzeganie takich norm pozwala na zachowanie odpowiedniej przyczepności, stabilności i krótkiej drogi hamowania. To z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Pomoc fachowców w wymianie opon

Co prawda nikt nie powinien mieć problemów z samodzielną wymianą kół. Wystarczy do tego podnośnik i klucz do śrub. Gorzej, jeśli trzeba przełożyć opony na jednym komplecie felg.

Warto więc korzystać z usług stacjonarnych oraz mobilnych serwisów. Oprócz wymiany opon oferują one wyważanie i inne usługi serwisowe (np. pomoc w przypadku nagłej awarii i uszkodzenia ogumienia).