Co warto wiedzieć na temat płynu hamulcowego i jego wymiany?

Płyn hamulcowy to specjalna ciecz, która jest odpowiedzialna za przenoszenie siły z pedału hamulca na bębny i tarcze hamulcowe. Dodatkowo spełnia on zadania smarujące z zakresu ochrony elementów układu hamulcowego przed korozją.

Pixabay/Autor: ArtisticOperations

Eksperci, tacy jak między innymi https://mobilnymechanik.katowice.pl zalecają wymianę tego płynu eksploatacyjnego co 2 lata. Bardzo ważna jest lepkość płynu hamulcowego. Im jest ona niższa, tym krótsza jest droga hamowania pojazdu, ponieważ system szybciej reaguje na zmiany ciśnienia. Na jakość hamowania wpływ ma również temperatura wrzenia. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Wrzący płyn generuje pęcherzyki powietrza, które nie przenoszą dobrze siły hamowania.

Płyny hamulcowe posiadają specjalne oznaczenia DOT, które są uzależnione od składu oraz przeznaczenia. Należy stosować płyny o oznaczeniu DOT zalecanym przez producenta auta.

Jaka jest częstotliwość wymiany płynu hamulcowego?

Generalnie, istotna jest wymiana tego płynu co 2 lata. Należy jednak dokonywać przeglądów okresowych uwzględniających sprawdzanie zawartości wody w płynie hamulcowym. Jeśli zawartość wody to 3% lub więcej, wówczas należy dokonać wymiany, nawet jeśli nie upłynął okres 2 lat.

Konsekwencje zaniedbania wymiany płynu hamulcowego

Brak wymiany płynu może spowodować jego zawodnienie. To z kolei sprawia, że może on wrzeć już przy 140 stopniach Celsjusza. Wpływa to negatywnie na siłę i jakość hamowania, a nawet może doprowadzić do całkowitego braku możliwości hamowania.

Ponadto zużycie płynu hamulcowego sprawia, że traci on swoje właściwości smarujące. Ma to z kolei niekorzystny wpływ na zaciski hamulcowe i wspomaganie. Warto więc korzystać z usług fachowców kontrolujących stan płynu przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Firmy takie oferują również skuteczną wymianę na płyn zalecany przez producenta pojazdu.